Kościół

O polskiej konferencji metodystycznej

 

Geneza Kościoła

Kościół Ewangelicko-Metodystyczny (United Methodist Church) jest spadkobiercą ideałów reformy Kościoła anglikańskiego, wyrażonej w XVIII wiecznym ruchu odnowy religijnej. Współinicjatorami i pierwszymi przywódcami przebudzenia metodystycznego byli dwaj księża anglikańscy: Jan Wesley i jego brat Karol. Społeczności metodystyczne szybko ogarnęły Wyspy Brytyjskie i kolonie brytyjskie w Ameryce Północnej, aby wyodrębnić się od Kościoła Anglii. Episkopalny Kościół Metodystyczny w USA ukonstytuował się w czasie tzw. konferencji bożonarodzeniowej w 1784 r. Kościół Ewangelicko-Metodystyczny (ang. United Methodist Church) powstał w 1968 r. w wyniku fuzji Kościoła Metodystycznego z Ewangelickim Kościołem Zjednoczonych Braci. Idee metodyzmu przyczyniły się do powstania konferencji metodystycznych prawie we wszystkich krajach świata. Obszar episkopalny (diecezja) konferencji centralnej Europy Środkowej i Południowej obejmuje następujące kraje: Albania, Algieria, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Francja, Macedonia, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Szwajcaria,  Tunezja, Węgry. 

Mapa obszaru episkopalnego konferencji centralnej Europy południowej i środkowej

Chrześcijan tradycji metodystycznej i wesleyańskiej, także w: zjednoczonych (unijnych)
lub jednoczących się (uniting) Kościołach, jest na całym świecie ponad 80,5 miliona. 

Kościół w Polsce

Parafie metodystyczne tworzone były we wszystkich trzech zaborach. Po uzyskaniu przez Polskę niepodległości, możliwa stała się charytatywno-duszpasterska działalność misji Południowego Episkopalnego Kościoła Metodystycznego. Przyczyniła się ona do powstania polskiej konferencji metodystycznej (1921). Pierwsze obrady polskiej konferencji dorocznej (synodu) miały miejsce w Warszawie w 1922 r. Polska konferencja Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego podpisała deklaracje o wzajemnym uznaniu urzędów duchownych i sakramentów z Kościołem Ewangelicko-Reformowanym w RP i z Kościołem Ewangelicko-Augsburskim w RP, a także podpisała deklarację o wzajemnym uznaniu sakramentu Chrztu Świętego z pięcioma Kościołami zrzeszonymi w Polskiej Radzie Ekumenicznej i Kościołem Rzymskokatolickim. Z innymi  Kościołami i wspólnotami chrześcijańskimi także utrzymuje serdeczne więzi, aktywnie współpracuje na rzecz pojednania wszystkich chrześcijan. Stosunek Państwa do Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP reguluje ustawa z dn. 30 czerwca 1995 r. (Dz. U. nr 97, poz 479). 

 

Instytucje prowadzone przez polską konferencję metodystyczną

  • English Language Collage – Szkoła Języka Angielskiego w Warszawie i w innych miastach Polski.
  • Wyższe Seminarium Teologiczne im. Jana Łaskiego w Warszawie.
  • Wydawnictwo „Pielgrzym Polski”.
  • Centrum Konferencyjne Warfieldowo w Klarysewie kolo Warszawy.

Przeczytaj List Ks. Jana Wesleya do Rzymsko-Katolika (1749)…

 

 

Korespondencyjny Kurs Biblijny „KROKI WIARY”

Święty Hieronim miał powiedzieć, że nieznajomość Pisma Świętego, jest nieznajomością Boga. Zapraszamy Cię do wzięcia udziału w bezpłatnym kursie biblijnym, który pomoże Ci lepiej poznać podstawowe zagadnienia biblijne.
Kurs można realizować drogą e-mailową.

Kurs obejmuje takie tematy jak:

1. Biblia – list do Ciebie
2. Dzieło Jezusa Chrystusa
3. Życie wieczne w Chrystusie
4. Chrystus Panem
5. Życie w Słowie
6. Codzienne spotkania z Bogiem

Zgłoszenie proszę uprzejmie kierować na adres e-mailowy: darek.zuber@wp.pl

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s